Zjednoczona w różnorodności

Podziel się tym...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone

           W dniu 09.05.2017 roku uczniowie  Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie: Michalina Kruszyńska, Patrycja Tomczak, Jakub Hirsch pod opieką Katarzyny Błędzkiej wzięli udział  w VII Powiatowym Konkursie Europejskim, który odbywał się w  Gimnazjum nr 1 im. Lecha Wałęsy  w Redzie. Celem konkursu było pogłębienie wiedzy o Unii Europejskiej, jej  instytucjach i ich funkcjonowaniu. Młodzież skonfrontowała swoją wiedzę o kulturze i historii krajów wspólnoty. Uczniowie wskazali rolę Polski na kontynencie europejskim.

            Lata negocjacji, dostosowania polskiego prawa do standardów unijnych i modernizacji gospodarki zaowocowały wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej. W tej organizacji jesteśmy od 1 maja 2004 r. Polacy odnieśli wiele korzyści z faktu uzyskania obywatelstwa unijnego. Uczestniczymy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, swobodnie przemieszczamy się w obrębie 28 państw członkowskich, osiedlamy się i  podejmujemy pracę w zjednoczonych krajach. Polska otrzymuje środki finansowe z budżetu UE, które wykorzystuje  m.in. na walkę z bezrobociem, do poprawy warunków życia mieszkańców najbiedniejszych regionów naszego państwa oraz unowocześniania gospodarki.

            Uczestnicy konkursu wykazali się wysokim poziomem wiedzy na temat Unii Europejskiej. Jeszcze przed ogłoszeniem wyników młodzież mogła obejrzeć  szkolną  Izbę Pamięci, w której znalazły się pamiątki przekazane przez byłego prezydenta Lecha Wałęsę. Współorganizatorem konkursu był europoseł  Jarosław Wałęsa, syn patrona szkoły i to on ufundował nagrody i wyróżnienia.

                                                                                                                        Katarzyna Błędzka


You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *