Dzień Jedności Kaszubów w Gdańsku

  • Nowa_Kaszubska_2
  • DSC05068
  • 20170318_115627
  • 20170318_115649
  • 20170318_115708
Podziel się tym...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone

    W dniu 18.03.2017 roku mieliśmy niemałą przyjemność uczestniczyć  w obchodach Dnia Jedności Kaszubów w Gdańsku. Uroczystość przypada 19 marca, ale oddział gdański Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego świętował go w minioną sobotę. Ten dzień nie jest przypadkowy. Papież Grzegorz IX  w 1238 roku nadał książętom Zachodniego Pomorza tytuł „dux Slavorum et Cassubia” („książę Słowian i Kaszub”). Wówczas to pierwszy raz w dziejach pojawiła  się  nazwa Kaszuby. W Gdańsku przy drogach wjazdowych ustawiono   9 tablic z napisem : „Gdunsk – stoleca Kaszeb wito”.

     O godz.11.00 Kaszubi i ich sympatycy spotkali się przy Pomniku Świętopełka, by w uroczystym pochodzie przejść do Muzeum Miasta Gdańska przy ul. Długiej. Artystyczną część wydarzenia rozpoczęto od wysłuchania wystąpienia ucznia Samorządowego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie Macieja Barteckiego. Laureat I miejsca IV Wojewódzkiego Konkursu Krasomówczego opowiedział zgromadzonym o nagrodach i medalach, które za pracę na rzecz Kaszub otrzymał pan Stanisław Janke. Przywołanie sylwetki poety, prozaika, krytyka literackiego,  publicysty i tłumacza na język kaszubski,  m.in. „ Pana Tadeusza”, „Ody  do młodości ”oraz „Sonetów krymskich” Adama Mickiewicza wywołało głośny aplauz.  Zgromadzeni zobaczyli także występ młodzieży z Brus, która przywołała osobę Józefa Chełmowskiego, zwanego kaszubskim Leonardem da Vinci. Wszystkich zachwyciły „Anioły Chełmowskiego”. Na koniec tańce ludowe takie jak „Koseder”, „Maruszka”, „Wołtok” czy „ Dzek”   zaprezentowały dzieci z Głodnicy i Linii.

     Takie spotkania zmuszają nas do myślenia o „Małej Ojczyźnie”. Zauważamy i doceniamy  jej piękno. Chociaż nie wszyscy  ubieramy stroje kaszubskie, haftujemy i malujemy na szkle,  tańczymy, mówimy i śpiewamy po kaszubsku, jemy regionalne potrawy, to wszyscy zauważają wyjątkowość Kaszub i ich czar. To takie miejsce bliskie sercu.

                                                                                                Katarzyna Błędzka


 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *