Chemia barwna, zaskakująca…

  • DSC_0151
  • DSC_0154
  • DSC_0155
  • DSC_0160
  • DSC_0161
  • DSC_0163
  • DSC_0167
  • DSC_0171 -p
Podziel się tym...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone

            Czy kolor zielony jest na pewno zielony? Chlorofil jest zielony? Dlaczego niektóre ciecze nie mieszają się ze sobą, a może jednak mieszają się? Jak tworzy się piana i dlaczego po wodzie można chodzić? Na te i inne pytania, za pomocą eksperymentów, odpowiedzi udzielał na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, dr Tomasz Pluciński.

W tych niecodziennych pokazach chemicznych uczestniczyła grupa młodzieży z klas I i II  naszego gimnazjum wraz z nauczycielem Joanną Jagnow-Merchel.

Podczas spotkania za pomocą chromatografii badano tusze przyniesionych flamastrów, zastanawiano się nad zieloną barwą roślin, omawiano osmozę na przykładzie m.in. kwaszonych ogórków.

W wielu domach spotykamy się z przedmiotami (np. kubkami, termometrami, napisami na etykietkach butelek…), które pod wpływem temperatury zmieniają swój kolor. Na przykład, nagle, po wlaniu gorącej wody, na kubku pojawia się obrazek, napis. Dlaczego? Ten świat kolorów i inne zjawiska obserwowano  podczas spotkania w minioną sobotę.

Dla uczniów ciekawych świata chemii następny wyjazd w kwietniu.


You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *