Teatr Historyczny Krzysztofa Góreckiego w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 27.02.2017 roku do naszej szkoły zawitał Teatr Historyczny, którym od wielu lat opiekuje się pan Krzysztof Górecki. Prawie 300 uczniów wzięło udział  w dwóch żywych lekcjach historii. Młodzież na moment przeniosła się do starożytności, a potem do czasów Polski sarmackiej.

Pierwszy spektakl historyczny poświęcony został „ Armiom starożytnego świata”. Pan Górecki w niezwykle barwny sposób opowiadał o Hellenach i Rzymianach. Wybrani uczniowie  z klas I ubrali  zwiewne greckie tuniki oraz majestatyczne rzymskie togi. Ku radości widowni dumni mieszkańcy Aten i  Wiecznego Miasta spacerowali po scenie szkolnej auli. Kolejni adepci sztuki aktorskiej zaprezentowali się jako greccy hoplici. Ignacy Knut z I f ubrał zbroję nazywaną „torsem atlety”. Jakub Hirsch z II e został wojownikiem z czasów Aleksandra Wielkiego. Chłopcy mieli na głowach hełmy typu korynckiego, a w dłoniach oprócz krótkich mieczy ważące osiem kilogramów hoplony.  Co prawda nie udało się nam zobaczyć  zwartego szyku bojowego zwanego falangą, ale piękna opowieść o dokonaniach greckich żołnierzy spod Maratonu czy Platejów, uruchomiła wyobraźnię oglądających. Z Hellady przenieśliśmy się do Imperium Rzymskiego. Legionistą przyodzianym w lolita segmentata została Paulina Wikar z Ig. Lolita hamato ubrał Maciej Paczull z III d. Opowiadanie o legionach, kohortach, manipułach, centuriach i rzymskim szyku bojowym zwanym żółwiem wzbudziło duże zainteresowanie oraz zachęciło uczniów do aktywnego udziału w spektaklu. Następnie na arenie circum pojawili się gladiatorzy. Niewolnikami walczącymi na śmierć i życie dla radości obywateli Rzymu zostali tym razem: Wiktor Klaman z I b, Bartosz Mendyk z I b oraz Błażej Miklewicz z I g. Musztrowani przez pana Krzysztofa nieśmiało powtarzali słowa: „My, idący na śmierć, pozdrawiamy Ciebie, Cezarze”. To nie było takie łatwe. Na koniec zobaczyliśmy walkę legionisty z hoplitą.

Drugi pokaz pt. „Polska sarmacka” przypomniał młodzieży wygląd stroju szlacheckiego. W żupanie, kontuszu, pięknym pasie kontuszowym z kołpakiem na głowie wystąpiła Kamila Kendziora z II i. Z szablą u boku prezentowała się jak prawdziwy Sarmata. Obok polskiej szlachty na scenie pojawili się cudzoziemcy w swoich strojach. Muszkieterem została Oliwia Bujakiewicz z II i, a pikinierem Błażej Pionk z II j. Cezary Szymański z I b  zaprezentował się jako pancerny  jazdy XVII wieku.  Na koniec usłyszeliśmy opowieść o najpiękniejszej jeździe świata, czyli polskiej husarii. Takiej kawalerii zazdrościli nam Polakom nawet Francuzi.

Żywe lekcje historii szybko minęły. Uczniowie byli bardzo zadowoleni. Niektórzy poczuli potrzebę solidnego uczenia się historii. Ciekawe, ile wiedzy zostało w głowach? Do zobaczenia w przyszłym roku, kiedy to odbędziemy kolejne przygody w czasie.

Katarzyna Błędzka