WPŁYW CZYTELNICTWA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY

Nawyki czytelnicze kształtują się we wczesnym dzieciństwie. Odpowiada za nie rodzina, szkoła, środowisko.
Książka pomaga rozwijać język i słownictwo.
Uczy wyrażać myśli i rozumieć innych.
Książka rozwija myślenie.
Dostarcza pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza świadomość.
Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
Książka dostarcza wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
Książka rozwija uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację.
Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza rozrywki i emocji.
Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
Książka uczy etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
Książka może wytłumaczyć rzeczywistość i pomóc w rozumieniu zależności.
Książka może udowodnić, że często pytanie ma więcej niż jedną odpowiedź, że na problem da się spojrzeć z różnych stron. Może podpowiedzieć inne sposoby rozwiązywania konfliktów niż przemoc.
Książka pomaga zrozumieć siebie. Odkrycie, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do swoich odczuć i reakcji, umacnia nasze poczucie własnej wartości.
Książka pomaga nam zrozumieć innych. Lektura książek pisarzy z innej epoki, innego świata, i odkrywanie, że ich myśli i odczucia nie różnią się od naszych, buduje tolerancję dla innych kultur i zapobiega uprzedzeniom.
Książka jest naszym towarzyszem w samotności. Łatwo wziąć ją ze sobą i czytać gdziekolwiek. Z biblioteki można ją wypożyczyć za darmo i nie trzeba podłączać jej do prądu.
Książka jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Dzięki niej mamy wspólne doświadczenia i punkty odniesienia
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, nasza szkoła wzięła udział w projekcie dzięki któremu otrzymała 15 tys. złotych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowych książek do biblioteki. Biblioteka wzbogaciła się o książki obyczajowe, przygodowe, fantastyczne, biografie piłkarzy, poradniki i inne. Biblioteka przygotowała również mnóstwo imprez czytelniczych. Serdecznie zapraszamy rodziców i młodzież do odwiedzania biblioteki.