Żywa lekcja historii – spotkanie z kpt. Aleksandrem Pawelcem

 • a-pawelec
 • a-pawelec
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 7
 • 8
 • 10
 • 11
 • 12
 • 14
Podziel się tym...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone

         a-pawelec

         W dniu 7 października 2016 roku w Samorządowym Gimnazjum im. Jana Pawła II w Bolszewie odbyła się żywa lekcja historii, której głównym bohaterem był weteran II wojny światowej, ostatni żyjący żołnierz 1 MPS, kpt. Aleksander Pawelec. W spotkaniu z kombatantem wzięli udział:  Wójt Gminy Wejherowo pan Henryk Skwarło, Dyrektor Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie pani Katarzyna Paczoska, uczniowie klas III – zaangażowani w przygotowanie oprawy artystycznej w Białej i Piaśnicy, oraz nauczycielki  pani Maria Treder, pani Alicja Hopa i pani Katarzyna Błędzka.

            Inicjatorem spotkania był sam Pan Kapitan, który chciał wyróżnić i osobiście podziękować uczniom gimnazjum i nauczycielom za, jak powiedział Pan Pawelec, niezwykle piękny i wzruszający występ gimnazjalistów podczas uroczystości w Białej i Piaśnicy. Wyrazem wdzięczności za dotychczasową współpracę było wręczenie Panu Wójtowi, Pani Dyrektor, uczniom i nauczycielom książek własnego autorstwa z odręczną, imienną dedykacją. Opracowania noszą tytuł „Wspomnienia z lat młodości i II wojny światowej (1934 – 1945)” oraz „Wspomnienia z lat dojrzałości w czasach powojennych 1945 – 1957”. Młodzież podczas spotkania pogłębiła wiedzę z zakresu historii dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej, życia w czasach PRL – u i zmian po 1989 roku. Uczniowie wzbogacili warsztat  historyka – badacza poprzez kontakt z naocznym świadkiem minionych wydarzeń.

            Pan kapitan Pawelec 14 grudnia bieżącego roku skończy 101 lat. Zainteresowanej historią młodzieży zdradził tajemnicę na długowieczność. Opowiedział o swoich rodzinnych stronach, Lututowie w Wielkopolsce oraz o tym, jak go do tej pory honorują w Wieluniu. Od lat Aleksander Pawelec związany jest z Gdynią, do której przyjechał z rodziną jeszcze przed II wojną światową. W lutym 1939 roku został powołany do czynnej służby wojskowej w I Kompanii 1 Morskiego Batalionu Strzelców w Wejherowie. W czerwcu 1939 roku, już po ćwiczeniach we Włodzimierzu Wołyńskim, 1 MBS przemianowano na 1 Morski Pułk Strzelców. Pan Pawelec z ogromnym zaangażowaniem wspominał obchody Święta Morza w Gdyni z 29 czerwca 1939 roku, w którym osobiście uczestniczył. Uczniowie zadali pytania: Jak żołnierze 1MPS – u spędzali czas wolny, jeśli w ogóle go mieli? Jak spotkał Pan Panią Stanisławę? Czy dzisiejsza młodzież powinna odbywać zasadniczą służbę wojskową? Opowieści kapitana Pawelca, zaczerpnięte z jego książki stają  się zachętą dla naszych uczniów, by po nią sięgnęli i przeczytali. „Wspomnienia…” mogą stać się kiedyś scenariuszem filmu przygodowego z XX wiekiem w tle.

            Z biegiem czasu znika pamięć o losach dziadków i pradziadków, jednak takie spotkania, książki, dokumenty, zdjęcia pozwalają, by młodzież interesowała się przeszłością własnego kraju czy regionu. Sztafeta pokoleń trwa.

                                                                                                                        Katarzyna Błędzka

1 2 3 4 57810111214

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *