SPOTKANIE GIMNAZJALISTÓW Z PROKURATOREM

Podziel się tym...Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Email this to someone

W dniu 23 marca 2016 roku w naszej szkole odbyło się bardzo ciekawe spotkanie gimnazjalistów z przedstawicielem Prokuratury Rejonowej w Gdyni Panem Jackiem Chmielewskim, które zostało zorganizowane w ramach akcji „Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń”. Głównym przedmiotem spotkania było pojęcie przemocy, a w szczególności problematyka cyberprzemocy. Pan Prokurator przybliżył formy i metody cyberprzemocy, a także zjawisko cyberprzestępczości. Omówił kwestie odpowiedzialności karnej nieletnich oraz zajmujące się przestępczością organy ścigania (np. policja, prokuratura, straż graniczna) i wymiaru sprawiedliwości (sądy). Uczniowie usłyszeli ostrzeżenie, a także akty prawne dotyczące nieprawidłowego korzystania z telefonów komórkowych i Internetu, np. nękanie poprzez sms, zamieszczanie wulgarnych komentarzy na portalach społecznościowych, bądź zdjęć osób, bez ich zgody.  Zaproszony Gość zwrócił uwagę na występujące wśród młodzieży zjawisko kopiowania fragmentów, bądź całych prac, czy artykułów zamieszczonych w Internecie. Podkreślał, że jest to niezgodne z prawem, gdyż podlegają one takiej samej ochronie, jak artykuły drukowane w czasopiśmie lub książce, tzn. są przedmiotem prawa autorskiego.

Podczas prelekcji Prokurator Prokuratury Rejonowej w Gdyni  jednoznacznie zaznaczył, że nikt nie ma prawa krzywdzić innych i na takie zachowania zawsze należy reagować, zaś osoby, które dopuściły się takiego czynu, podlegają karze.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *